Uudised

Näitus “Vaimu jõud” Tallinna Jaani kirikus

Varvaste abil maaliv kunstnik MEELIS LUKS ehk MELLA on oma tööde-tegemistega inimestele juba palju aastaid teada. Nüüd on võimalus tema maale ka Tallinna Jaani kiriku galeriis vaadata. Reedel kell 17 on näituse „Vaimujõud“ avamine. Kõik on oodatud!

Galerist ERKKI JUHANDI avab ukse sellesse omapärasesse maailma:
„Me oleme harjunud, et Jaani kiriku galeriis on eesti tippkunstnike, professionaalide näitused: alles olid siin JAAN ELKEN ja AET OLLISAAR oma töödega.

Nüüd me näeme üle pika aja midagi hoopis teistsugust. Tegu ei ole professionaalse kunstnikuga, Meelis Luks on eriline inimene, tema kasutab oma keha ja meeli hoopis teisiti, kui meie seda teeme. Nimelt on ta eelkõige harrastuskunstnik, naivist, ja ta maalib varvastega. Tema jalad ei ole selleks, et kõndida, aga ta jalgadel on imeline funktsioon – ta maalib nende abil.

Me oleme harjunud üksteisega rääkima, Meelis meile vastata ei saa, sest ta ei saa rääkida. Aga ta paneb oma jutu pildi sisse. Näitusekomplektis, mis Jaani kiriku galeriis välja on pandud, on ilusaid loodusvaateid, natuke muinasjutulisi teemasid – näiteks kaelkirjakud –, aga ka vaikelusid ja mõned väga sügavamõttelised maalid.

Kui ma mõtlen sellele, mida kunstnik Meelis Luks pani näituse pealkirjaks – „Vaimujõud“ –, siis on see meile suureks eeskujuks, et ka meie kasutaksime oma vaimujõudu. Tema on seda tõesti kasutanud, selle osaliselt ka pildi peale pannud ja tahab seda jõudu meiega siin jagada.

Ma usun, et kirikugaleriis on väga oluline näidata ka eriliste inimeste kunsti. Ühelt poolt see on kristlik tegu meie poolt ja teisest küljest kristlik tegu tema poolt, et me siin galeriis kokku saame. Ma loodan, et kõik vaatajad ja ka kunstnik saavad rõõmu tunda sellest hoopis teistmoodi näitusest ja sellest omamoodi imest, mida Meelis suudab luua. Näitusel on võimalik Meelis Luksi töid soetada ja sellega teda toetada.“

Näitus oli avatud 26.01 – 24.02.2022.

“Vaimu jõud” 26. jaanuar – 24. veebruar 2022, Tallinna Jaani kiriku galeriis